Blog

Ayhan Mermer 30. Yılında

Yatağan’da mermerciliği başlatan Ayhan Mermer Limited Şirketi Sahibi Ahmet Ayhan, sektörde 30. yılına girmenin gurunu yaşıyor.

1982 yılında ilk kazmayı Yeniköy Handağ’da vurarak yörede mermerciliği başlatan Ayhan Mermer Limited Şirketi Sahibi Ahmet Ayhan, gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Mustafa Aktaş’a bilgi verdi.

Ahmet Ayhan; “elimdeki iş makineleriyle 1980 yılında Yatağan’a gelerek ENKA Firması’nda taşeron olarak iş alıp çalışmaya başladım. 1982 yılında yörede mermer rezervlerini keşfedip ilk kazmayı Yeniköy Handağ’da vurup işe koyulduk. Daha sona 1983 yılında Kavaklıdere’nin Kestanecik Mahallesi’nde yeni bir ocak daha açtım. 1983 yılından 1989 yılına kadar blok satış yaptım.

1989 yılında fabrikayı kurdum. Åžu anda fabrikada 80 personel çalışmakta, 9 ülkeye ihracat yapmaktayız. Ayrıca Almanya’da büromuz var, burada hem satış yapıyor, hem de sipariş alıyoruz. Her geçen gün fabrikaya yeni makineler alıyor, yeni ocaklar açarak ürünümüzü çeşitlendiriyoruz.”

ARTIK BLOK SATMIYORUZ

Artık blok satış yapmadıklarını belirten Ahmet Ayhan; “blok satış yapmak ülkemiz kaynakları açısından bakıldığında doğru değil. Hangi maden olursa olsun işleyerek satılması kaynaklarımızı iyi kullanma açısından çok önemli, gün gelecek mermerin zerresi bile zayi olmayacak. Sektör artık yörede çok gelişti. Mermer sektörü, 160 fabrika ve ocaklarda çalışan 10 bin çalışanıyla Muğla’da en önde gelen sektör oldu. Ben de sık sık yurt dışına gidip ticari ilişkilerimizi geliştiriyor, dostluklar kuruyorum. Yatağan ve Kavaklıdere ilçelerinde, başta eğitim olmak üzere sosyal ve kültürel faaliyetlere büyük katkılar yapmaktan mutluluk duyuyoruz, çünkü parayı bu memlekette kazanıyorsak bu memlekete faydamız olması gerekir.

Bu güne kadar işimizi dürüst bir şekilde yaparak bu günlere geldik ancak bürokraside çok zorluklarla karşılaştığımız oluyor” dedi.

Kaynak: Demeç Gazetesi
Haber Linki: http://www.demecgazetesi.com/gundem/ayhan-mermer-30-yilinda.html-h2299.html

Diğer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir