YATAĞAN MERMERİNİ DÜNYAYA TANITAN GİRİŞİMCİ AHMET AYHAN
(24.12.1941—10.07.2014)
Muğla’nın ve Yatağan’ın adını, Mermer sektöründe hem ülkemizde, hem de dünyada tanınmasını sağlayan Ahmet Ayhan, 24 Aralık 1941 tarihinde Çankırı’nın Kalfat Köyü’nde dünyaya gelmiştir.
İlköğretimini köyünde tamamladıktan sonra Ortaöğretimini Çankırı Meslek Lisesi’nde devam etmiştir. Okulunu yarım bırakan Ahmet Bey, çeşitli meslek guruplarında çalışmıştır. Demircilik, Kaynakçılık ve Dondurma satıcılığı yaparak, ailesine maddi olarak katkıda bulunmuştur.

1964 yılında akrabası Hanım Ayhan Hanım ile evlenmiştir. Bu evlilikten Yüksel ve Yücel adında 2 oğlu olmuştur.  Askerliğini Sarıkamış’ta 24 ay yaptıktan sonra 1966 yılında kaynak bakım işçisi olarak Almanya’ya gitmiş ve burada 12 yıl çalışmıştır. Kazandığı para ile kepçe alan Ahmet Bey, Türkiye’ye geri dönerek Yatağan Termik Santrali’nde bir firmada taşeron olarak çalışmaya başlar. Burada çalışırken Muğla’nın mermer yatakları dikkatini çeker ve ilk ocağını Han Dağı’nın kuzey batısında açar. Fakat ocak verimsiz çıkmıştır. Ahmet Bey, hayal kırıklığına uğrasa da yılmamıştır. Azimle ikinci ocağını Salkım—Kestanecik Bölgesi’nde açar. Bu defa şans yüzüne güler. Ocak verimli çıkmıştır.

1989 Yılında Ayhan Mermer’in adlı fabrikasını Demir Köprü Mevkiinde kurarak Yatağan ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya başlar.
1999—2004 yılları arasında Belediye Meclisi Üyesi olarak Yatağan Belediyesi’nde hizmet vermiştir.
Yatağan’a 24 derslik bir okul kazandırmıştır.
Yatağanspor Kulübü Başkanlığı yapmıştır.
Çok yardımsever bir insan olan Ahmet Ayhan, birçok kamu ve özel kuruluşlara mermer ve maddi desteklerde bulunmuştur.